Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, dlaczego kolacja to tak ważny element diety dziecka? Wiemy dziś, że jej jakość, objętość i forma wpływa nie tylko na zdrowy rozwój, lecz także na jakość snu. Dlatego jako rodzic powinieneś zadbać o to, by posiłek był właściwie skomponowany i dostarczał maluchowi niezbędnych składników odżywczych. Powinien też być lekkostrawny, by nie obciążać układu pokarmowego przed snem.
Wiemy, że możesz nie mieć czasu na planowanie jadłospisu pociechy od zera, dlatego rozpisaliśmy dla Ciebie kilka pomysłów na kolację dla dziecka i praktyczne wskazówki, które pomogą Ci ułożyć zdrowe i smaczne kolacje dla kilkulatka.
Co na kolację dla dziecka? Zasady zdrowej diety
Dzieci w wieku przedszkolnym mają bardzo konkretne potrzeby żywieniowe. Zgodnie z zaleceniami dietetyków, w ich diecie powinny dominować produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce oraz źródła pełnowartościowego białka, takie jak chude mięso, ryby, jaja, rośliny strączkowe oraz nabiał. Jednak strączki niekoniecznie powinny znaleźć się w kolacji, bo musi być ona lekkostrawna. Idealnie, jeśli uda Ci się skomponować różnorodny, smaczny i kolorowy posiłek uwzględniający różne grupy pokarmów. Jakość produktów, konsystencja kolacji, a nawet jej forma mają znaczenie!
Lekkostrawna kolacja dla dziecka – przepisy
Na początek ważna uwaga — w przepisach z reguły nie podajemy konkretnych ilości produktów, ponieważ zapotrzebowanie energetyczne dwulatka będzie inne niż pięciolatka, a pod uwagę trzeba dodatkowo wziąć codzienną aktywność czy stan zdrowia. Dlatego dopasuj porcje i proporcje do preferencji malucha i jego potrzeb.
Co na kolację dla dziecka? Przepisy poniżej!
Lekki omlet z warzywami
Składniki:
- jajko,
- drobno pokrojona papryka,
- cukinia,
- szpinak,
- łyżka mąki pełnoziarnistej (np. orkiszowa),
- łyżeczka oliwy.
Dlaczego warto?
Jajka są świetnym źródłem białka i witamin z grupy B. Dodatek warzyw dostarcza błonnika i witamin, takich jak witamina C czy kwas foliowy.
Wskazówki:
Omlet powinien być delikatny, miękki, ale nie zbyt tłusty. Dla przedszkolaka wystarczy 1-2 jajka, a ilość warzyw można dostosować do upodobań dziecka. Wiesz, że istnieją badania, które pokazują, że podwojenie porcji warzyw w posiłku zwiększa ich spożycie o 37%? To dobry kierunek, jeśli maluch cierpi na brak apetytu!
Makaron pełnoziarnisty z duszonymi warzywami i kurczakiem
Składniki:
- makaron pełnoziarnisty (np. penne),
- pierś z kurczaka,
- marchewka,
- groszek,
- oliwa.
Dlaczego warto?
Taka kolacja na ciepło dla dziecka to czysta przyjemność! Kuskus jest lekkostrawny, bogaty w węglowodany złożone, które dają dziecku energię na dłużej. Kurczak dostarcza wartościowego białka, a warzywa błonnika i witamin. Taki posiłek nie obciąża układu pokarmowego, ale jest sycący.
Wskazówki:
Nie dodawaj groszku, jeśli Twoje dziecko źle reaguje na strączki. Porcję dostosuj do wieku – dla kilkulatka wystarczy ok. 100-150 g gotowego dania ułożonego zgodnie z talerzem IMID.
Zupa krem z brokułów i grzanki z pełnoziarnistego chleba
Składniki
- brokuły,
- ziemniaki,
- cebula,
- bulion warzywny,
- grzanki z pełnoziarnistego chleba.
Dlaczego warto?
Brokuły są źródłem witamin, minerałów (m.in. wapnia i żelaza), polifenoli oraz błonnika. Zupa krem jest łatwa do zjedzenia, a dodatek pełnoziarnistych grzanek dostarcza potrzebnych węglowodanów.
Wskazówki:
Zupa powinna być gładka, bez grudek. Grzanki możesz podpiec na niewielkiej ilości oliwy. Warto mieć przygotowany wcześniej bulion warzywny — raz ugotowany możesz zamrozić albo przelać do słoika. Zaoszczędzi Ci to sporo pracy!
Co na kolację dla rocznego dziecka?
Powyżej zaproponowaliśmy posiłki dla dzieci w wieku przedszkolnym. A co z młodszymi? Dzieci w wieku około roku mają już znacznie rozszerzoną dietę, jednak ich układ pokarmowy wciąż jest delikatny. Dlatego kolacje dla rocznego dziecka powinny być lekkostrawne, bogate w składniki odżywcze i wspierające poznawanie nowych smaków. Warto dodać, że poziom rozdrobnienia pokarmu warto dopasować do umiejętności gryzienia i przeżuwania malucha.
Przepisy na kolacje dla dziecka w tym wieku to np. kaszka jaglana z musem z owoców, kanapeczki z pastą z awokado i jajkiem albo zupa krem z marchewki z dodatkiem ryżu.