Każdy rodzic wie, jak frustrujące może być, gdy dziecko niechętnie je, a jeśli już – to zdecydowanie nie to, co byś chciał. Brak apetytu u dzieci jest częstym problemem, który może mieć szereg różnych przyczyn i bez diagnozy lekarza trudno odnieść się do tego, co jest powodem. Chociaż nie zawsze jest powodem do obaw, warto wiedzieć, co może leżeć u jego podłoża i kiedy udać się do lekarza.
Pamiętaj: Ten artykuł nie ma na celu zastąpić konsultacji lekarskiej. Jeśli masz obawy o zdrowie swojego dziecka, skonsultuj się z pediatrą.
Brak apetytu u dzieci – przyczyny
Na pewno uważnie obserwujesz swoje dziecko każdego dnia i jesteś w stanie określić, czy poniższe przyczyny go dotyczą. Jednocześnie traktuj poniższe potencjalne przyczyny jako informacje i nie kieruj się nimi bez kontaktu z lekarzem.
Przyczyny fizjologiczne
- Zmiany rozwojowe. Wiesz, że w niektórych okresach rozwoju, np. podczas skoków wzrostowych, dzieci mogą naturalnie jeść mniej? Nie jest to wówczas powód do zmartwień.
- Zaburzenia hormonalne. Problemy z tarczycą lub poziomem cukru mogą wpływać na apetyt dziecka – jeśli podejrzewasz je u swojego dziecka, skonsultuj się z pediatrą lub endokrynologiem / diabetologiem dziecięcym.
- Nudności i wymioty. Jeśli nie powtarzają się często, mogą być spowodowane chorobą lokomocyjną, lekkim zatruciem pokarmowym, a nawet bólem głowy, i nie musisz się o nie martwić. To naturalne, że przy nudnościach dzieci nie mają ochoty na jedzenie.
Przyczyny psychologiczne
- Stres i lęk. Problemy w szkole, konflikty rodzinne lub inne stresujące sytuacje mogą prowadzić do spadku apetytu u dziecka – jeśli widzisz u malucha trudności, postaraj się z nim porozmawiać i rozwiąż problem u źródła.
- Atmosfera towarzysząca jedzeniu. Warto zastanowić się, co czujesz, gdy dziecko odmawia jedzenia? Jakie emocje towarzyszą posiłkom? Czy, jako rodzic, sam stosujesz diety i ograniczasz jedzenie? To może być szczególnie ważne dla dzieci braku apetytu u dzieci w wieku szkolnym – pociechy coraz bardziej świadomie naśladują wtedy swoich opiekunów.
Inne czynniki
- Czynniki genetyczne. Aspekty związane z dietą, apetytem i odżywianiem są w pewnym stopniu dziedziczne – dlatego jeśli sam byłeś niejadkiem, istnieje szansa, że Twój maluch też będzie3.
- Niewłaściwa dieta. Dzieci, które jedzą zbyt dużo słodyczy lub przetworzonej żywności, mogą nie mieć apetytu na zdrowe posiłki – z drugiej strony ograniczanie określonych grup jedzenia może powodować nadmierny apetyt, najważniejszy jest więc bilans.
- Zbyt duże porcje. Nakładanie dziecku zbyt dużych porcji może je zniechęcać do jedzenia, przytłaczając maluchy.
- Przymuszanie do jedzenia. Zmuszanie dziecka do jedzenia może pogorszyć problem i prowadzić do negatywnych skojarzeń z jedzeniem.
Co robić, gdy dziecko nie chce jeść?
- Skonsultuj się z pediatrą. Jeśli brak apetytu utrzymuje się dłużej niż kilka dni lub towarzyszą mu inne objawy, takie jak gorączka, wymioty lub biegunka, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem – i to jak najszybciej.
- Zadbaj o odpowiednią atmosferę podczas posiłków. Jedzcie razem z dzieckiem w miłej i spokojnej atmosferze, nawet jeśli dzień w pracy czy szkole nie był łatwy – to bardzo ważne!
- Oferuj zdrowe i zróżnicowane posiłki. Przygotuj dla dziecka małe, ale częste posiłki i przekąski. Wybieraj zdrową i zróżnicowaną żywność, bogatą w owoce, warzywa, białko i pełnoziarniste produkty.
- Nie zmuszaj dziecka do jedzenia. Pozwól dziecku decydować, ile chce jeść – wiele badań wskazuje na to, że dzieci same doskonale rozumieją, kiedy czas skończyć jeść. Oczywiście nie dotyczy to sytuacji, w których występują zaburzenia odczuwania głodu czy sytości, dlatego w pierwszej kolejności: zawsze lekarz!
- Bądź cierpliwy. Zmiana nawyków żywieniowych dziecka może potrwać – to normalne. O ile wykluczycie przyczyny zdrowotne, nie ma potrzeby do pośpiechu.
Jeśli masz obawy o apetyt swojego dziecka, skonsultuj się z pediatrą. Lekarz pomoże Ci zidentyfikować przyczynę problemu i zaleci odpowiednie postępowanie.