Czym są polifenole i jak wpływają na zdrowie dzieci?

 

Jaki wpływ na zdrowie dzieci mają ekstrakty roślinne i po co spożywać suplementy?

 

Polifenole w diecie dziecka. Czym są i gdzie je znajdziesz?

Zbilansowana dieta to podstawa do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Nie powinno w niej zabraknąć między innymi owoców i warzyw, które są bogatym źródłem polifenoli. W jakich produktach znajdują się te substancje i czym są? Sprawdzamy.

Polifenole co to jest?

Czym są polifenole i jak działają? Polifenole są związkami organicznymi znajdującymi się w roślinach – nadają im przede wszystkim kolor, ale odpowiadają także za cierpki i gorzki smak. Pełnią również funkcję ochronną wobec roślin: zabezpieczają je przed atakami insektów i grzybów oraz wirusów.

Spożywanie warzyw i owoców bogatych w naturalne polifenole to istotny element zbilansowanej diety. To właśnie w tych produktach można znaleźć ich najwięcej.

Polifenole można podzielić na trzy grupy związków organicznych:

– antocyjanidyny;

– izoflawony;

– flawonole;

– katechiny;

– flawanony;

– bioflawonoidy;

 

– kwasy monohydroksybenzoesowe;

– kwasy dihydroksybenzoesowe;

– kwasy trihydroksybenzoesowe.

Polifenole w diecie dziecka  

Trzeba pamiętać o tym, jak ważna dla prawidłowego rozwoju i dla zdrowia dziecka jest jego dieta. Dostarczanie mu wraz z codziennymi posiłkami substancji, których organizm potrzebuje, to najważniejszy element troski o jego zdrowie. W menu malucha powinny się znaleźć warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste bogate w błonnik, nabiał, mięso w odpowiednich ilościach oraz spore ilości płynów. Nawadnianie organizmu jest bardzo istotne dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia – również u dziecka. Zdrowa, zbilansowana dieta stanowi podstawę dbania o odporność malucha. Oczywiście jedzenie to nie wszystko! Istotne są również aktywność fizyczna, wypoczynek, odżywczy sen.

Polifenole – gdzie je znajdziesz?  

Gdzie znajdują się polifenole? Ponieważ to substancje organiczne naturalnie występujące w roślinach, należy szukać ich właśnie tam.

Cennym źródłem polifenoli są przede wszystkim owoce i warzywa. Warto wiedzieć również o tym, że najwięcej polifenoli znajduje się w skórkach owoców. W jakich owocach można znaleźć te substancje? To przede wszystkim:

 

Oprócz tego polifenole znajdują się również w popularnych warzywach, takich jak:

Jak jeszcze można uzupełnić dietę w polifenole?  

Wiemy już, co to są polifenole i gdzie można je znaleźć. Warto jednak wiedzieć, że oprócz spożywania owoców i warzyw zawierających polifenole, te cenne związki organiczne można uzupełnić w diecie, wykorzystując wysokiej jakości suplementy diety – przede wszystkim te zawierające ekstrakty z owoców czarnego bzu. Jednym z nich jest Zatogrip – suplement diety zawierający w swoim składzie ekstrakty między innymi z kwiatów i owoców czarnego bzu.

[1] http://www.czytelniamedyczna.pl/3918,zwiazki-polifenolowe-w-owocach-i-warzywach.html

Przeczytaj więcej

suplement diety