Wbrew powszechnemu przekonaniu, że potrzeba dbania o gardło pojawia się wraz z nastaniem okresu jesienno-zimowego, równie istotne jest wspomaganie jego zdrowia także latem. Jest wiele przyczyn, które mogą powodować potrzebę wsparcia prawidłowej pracy dróg oddechowych o tej porze roku, choć nie zawsze jesteśmy ich świadomi. Tymczasem zdrowy układ oddechowy to ważny aspekt naszego zdrowia i samopoczucia.
Letni czas nie gwarantuje nam urlopu od pielęgnowania kondycji naszego gardła. W tym okresie nasz układ immunologiczny także jest narażony na zwiększony wysiłek: np. zbyt zimne napoje, częsta i drastyczna zmiana temperatur lub przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Co ważne, reakcja układu oddechowego na zimno latem może być dużo bardziej gwałtowna. Dlatego też w ciepłe dni nie możemy zapomnieć o jego zdrowiu.
Przyczyny dyskomfortu gardła w lecie
Dolegliwościom gardła latem może sprzyjać wiele czynników związanych z naszym funkcjonowaniem w tej upalnej porze roku. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że mogą one być przyczyną pojawienia się dyskomfortu gardła. Wpływ na kondycję naszego gardła może mieć:
- Klimatyzacja. Mimo że w czasie upałów przynosi ulgę i pozwala zniwelować dyskomfort w podróży samochodem czy pracy biurowej, nie jest sprzymierzeńcem dla naszych dróg oddechowych. Szczególnie zdradliwe są nagłe zmiany temperatury, czyli wychodzenie z klimatyzowanych pomieszczeń na zewnątrz, gdzie panuje upał. Klimatyzowane powietrze ma bardzo niską wilgotność, przez co sprzyja jego przesuszaniu niekorzystnego dla delikatnej błony śluzowej gardła.
- Zimne kąpiele. Lato to czas, kiedy z przyjemnością i większą częstotliwością zażywamy chłodnych kąpieli w basenach, jeziorach i w morzu. Częściej także korzystamy z zimnych natrysków przynoszących ulgę w upalne dni. Gdy jednak rozgrzane słońcem i gorącym powietrzem ciało nagle i gwałtownie schłodzimy, szok termiczny może skończyć się dyskomfortem w okolicach gardła.
- Lody i zimne napoje to przyjemność, nie tylko dla naszych pociech, ale i zagrożenie – tu także mamy do czynienia z działaniem skrajnych temperatur, które prowadzić może do podrażnienia gardła i przesuszenia śluzówki.
- Nadwyrężenie strun głosowych i gardła. Latem zdecydowanie więcej przebywamy na świeżym powietrzu, uprawiamy sporty, spotykamy się z przyjaciółmi przy ogniskach czy na koncertach, co sprzyja rozmowom, śpiewom, głośnemu śmiechowi. To przyjemne i warte praktykowania aktywności, ale często nasze gardło jest w takich sytuacjach nadmiernie i w nienaturalny sposób eksploatowane.
Jak dbać o gardło latem? Poznaj cenne porady
Oczywiście nie sposób nie korzystać z uroków letnich miesięcy i uniknąć wielu sytuacji, które mogą nie sprzyjać śluzówce gardła, narażając ją na podrażnienia, przesuszenie i dyskomfort. Warto jednak mieć świadomość jak zadbać o gardło, można w pełni cieszyć się latem.
W miarę możliwości unikajmy sytuacji, w których nasze gardło jest wystawione na działania niekorzystnych czynników. W klimatyzowanych pomieszczeniach zadbajmy o właściwy poziom wilgotności i unikajmy miejsc, gdzie są przeciągi. Należy też pamiętać o oczyszczaniu klimatyzatora, w którym bardzo łatwo zbierają się bakterie i grzyby, jest to istotne zwłaszcza podczas długich letnich podróży wakacyjnych, gdzie nasze dzieci spędzają dużą ilość czasu w aucie. Gdy urządzenie nie jest zadbane, trafiają one wprost do naszych dróg oddechowych.
Lody i zimne napoje spożywajmy z umiarem i nie spiesząc się podczas jedzenia bądź picia. Warto wiedzieć, że podczas upałów pragnienie lepiej zaspokajają cieplejsze napoje. W żadnym wypadku nie należy rezygnować z picia dużej ilości wody, która nawadnia organizm. Unikajmy narażania organizmu naszych pociech na szok termiczny – wchodząc do zimnej wody z dzieckiem, nie róbmy tego gwałtownie, schładzajmy ciało powoli, stopniowo. Pamiętajmy o nawilżaniu śluzówki w sytuacjach, kiedy tylko poczujemy pierwsze sygnały podrażniania lub wysuszenia.
Jak jeszcze wspierać gardło latem? Odpowiednie kroki w celu zachowania zdrowia gardła można podjąć również w ramach codziennej diety. Warto sięgnąć po suplementy diety z ekstraktem z porostu islandzkiego, takie jak syrop Zatogrip. Zawiera on substancje ślazowe, które tworzą ochronną powłokę, korzystnie działając na błony śluzowe gardła, krtani i strun głosowych. Wówczas prawdopodobieństwo pojawienia się nieprzyjemnego uczucia w gardle jest niższe dzięki jego prawidłowej kondycji.
Komfort w okolicach gardła pozwala nam beztrosko przeżywać najprzyjemniejsze chwile wakacji. Do urlopowej walizki warto zatem zapakować odpowiednie suplementy, które pomogą mądrze uzupełnić dietę. Jeśli wyjeżdżamy z dziećmi, preparaty te powinny być także przystępne dla nich, możemy też wybrać te, które są dedykowane dzieciom.