Jak nauczyć dziecko smarkać w chusteczkę? Nauka opróżniania noska to dla wielu dzieci nowe i trudne zadanie, a dla rodziców — niejednokrotnie wyzwanie. W końcu często uczymy dziecko smarkać dopiero wtedy, gdy już zmaga się z przeziębieniem i jest bardziej podirytowane, rozdrażnione, mniej chętne do nauki. Uważamy jednak, że wystarczy Ci nieco cierpliwości, sprytne podejście i otwartość, by nauczyć dziecko smarkać nos!
Jak nauczyć dziecko smarkać nos: 7 porad
Wiesz, że jeśli uda Ci się to odpowiednio przedstawić, to już niebawem każde samodzielne opróżnienie noska będzie małym sukcesem? W końcu po co prosić mamę o pomoc, kiedy można zrobić coś całkowicie samemu? Poznaj nasze praktyczne porady!
1. Wytłumacz, dlaczego warto smarkać
Wiemy, że chciałbyś zrobić to szybko i bez zbędnych pogawędek, ale rozmowa jest bardzo ważna. Dzieci najlepiej uczą się, gdy rozumieją cel danej czynności. Wyjaśnij, dlaczego smarkanie jest ważne. Powiedz, że pomaga to oczyścić nos, dzięki czemu łatwiej się oddycha i zdrowieje szybciej. I ten nieprzyjemny dyskomfort w nosie zaraz zniknie!
2. Pokaż na sobie
Dzieci często uczą się przez naśladowanie, więc najlepiej, jeśli sam pokażesz, jak poprawnie smarkać nos. Zademonstruj: delikatnie dmuchaj nos w chusteczkę, z zamkniętymi ustami, najpierw jedna, potem druga dziurka. Ważne jest, aby dziecko zobaczyło, że nie jest to wcale takie trudne.
3. Ćwiczenia z dmuchaniem – przygotowanie do smarkania
Jak nauczyć dziecko smarkać? A raczej — co zrobić przed tym krokiem?
Zanim nauczysz dziecko smarkać, warto popracować nad kontrolą oddechu. Możesz spróbować zabawy z dmuchaniem noskiem w jakiś cel, np. zdmuchiwanie kawałka papieru lub baniek mydlanych. To świetna zabawa, która pomoże dziecku nauczyć się kontrolować siłę wydechu. Tylko, umówmy się, lepiej zacząć, zanim pojawi się katar. Wtedy zostają Ci już tylko chusteczki 🙂.
4. Podziel zadanie na kroki
Dla małego dziecka proces smarkania może być zbyt skomplikowany — przynajmniej na początku. Dlatego poinstruuj go dokładnie. Jakie trzy kroki możesz wyróżnić? Najprościej będzie, jeśli podpowiesz maluchowi następujące czynności:
- Nabierz powietrze nosem.
- Zamknij usta.
- Zatkaj chusteczką jedną dziurkę.
- Delikatnie wydmuchaj powietrze tylko przez nos.
Każdy z tych etapów możecie ćwiczyć osobno! A jeśli ma problem ze zrozumieniem zatykania jednej dziurki, pokaż dziecku, jak delikatnie przycisnąć jedną stronę nosa palcem, aby łatwiej wydmuchać powietrze przez drugą. Pomoże Wam to w nauce kontrolowania wydechu i lepszego oczyszczania nosa.
5. Wybierz chusteczki — miękkie i… zabawne
Może to brzmieć prozaicznie, ale na pewno wiesz, że maluch chętniej wypije wodę z kubka z ulubioną księżniczką i założy koszulkę z psami ze znanej bajki. I prawda jest taka, że dzieci chętniej będą smarkały, jeśli używanie chusteczki stanie się zabawą. Wybierz kolorowe, miękkie chusteczki z ciekawymi wzorami, które przypadną dziecku do gustu. To o tyle ważne, że nie chcemy, by smarkanie nie będzie kojarzyło się z czymś przykrym, wręcz przeciwnie!
6. Naucz dziecko, kiedy smarkać
Jednym z częstych problemów jest to, że dzieci nie zawsze rozpoznają moment, w którym należy sięgnąć po chusteczkę. Naucz dziecko, aby zwracało uwagę na to, kiedy nos jest zatkany lub gdy czuje potrzebę go oczyścić. Na początku będziesz musiał mu sporo o tym przypominać, ale w końcu wejdzie w krew.
7. Cierpliwość i pochwały
Niektóre dzieci opanują samodzielne smarkanie nosa to szybciej, inne potrzebują więcej ćwiczeń — to zupełnie normalne. Tak samo jak niektóre nauczą się szybciej chodzić czy korzystać z nocnika, a dla innych coś będzie wyzwaniem. Nasza najważniejsza rada: chwal dziecko za każdy postęp, nawet ten mały. Wiemy, że nauka może być frustrująca, ale im więcej radości z procesu, tym szybciej Wam pójdzie.
Zobacz też, co na katar u dziecka.
Podsumujmy — pokonaj najczęstsze wyzwania
Najczęstsze problemy w nauce smarkania to:
- zbyt mocne dmuchanie w chusteczkę — warto mówić, że nie o siłę, a o precyzję tu chodzi;
- strach przed smarkaniem – niektóre maluchy się po prostu boją, np. bólu czy dyskomfortu. Daj im czas i stopniowo udowadniaj, że nie ma się czego bać;
- brak koordynacji – koordynacja zamykania ust i dmuchania nosem (a do tego zatkanie jednej dziurki) może być trudna. Ćwiczcie najpierw „na sucho”, tak będzie łatwiej!