Od wieków, na długo, zanim pojawiła się aktualna wiedza o ziołach, ludzie korzystali z zasobów natury urozmaicając swoją dietę. Wykorzystywanie dobroczynnych właściwości ziół jest tak stare jak historia ludzkości i w ostatnim czasie przeżywa swój renesans. Fitoterapia, czyli wsparcie organizmu ekstraktami ziołowymi i roślinnymi, to po prostu stosowanie produktów na bazie składników roślinnych w celu zachowania pełni zdrowia i harmonii organizmu.
Wykorzystywanie ekstraktów roślinnych
W pozyskiwaniu aktywnych składników wykorzystuje się praktycznie wszystkie części roślin: kwiaty, liście, korzenie, kora, owoce, nasiona. Preparaty z nich przygotowywane mogą przybierać różne formy: spożywane są w postaci herbatek, naparów i soków. Mogą być również składnikiem produktów kosmetycznych np. w postaci maści. Ekstrakty roślinne stanowią też istotny składnik suplementów diety, w tym także w tych przeznaczonych dla dzieci. Wyciągi płynne wykorzystywane są zwykle w preparatach w postaci syropów na wzmocnienie dla dzieci czy kropli, zaś wyciągi gęste, oleożywice oraz wyciągi suche znaleźć można w składzie kapsułek lub tabletek.
Skuteczność działania wyciągów roślinnych trudno przecenić. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie preparaty wykorzystujące roślinne składniki zawierają surowce dobrej jakości. Jak ocenić jakość ekstraktów roślinnych, z których powstał finalny produkt, by mieć pewność, że zagwarantuje nam najwyższą jakość? Z pomocą przychodzi tu standaryzacja ekstraktów roślinnych.
Standaryzacja wyciągów roślinnych – na czym polega?
Surowce ziołowe, w zależności od warunków środowiskowych, mogą mieć zmienny skład chemiczny. Czynniki takie jak klimat (nasłonecznienie, opady), rodzaj i jakość gleby czy czynniki genetyczne mają wpływ na skład ilościowy i jakościowy surowca pochodzącego z tego samego gatunku rośliny tj. występowanie i ilość danych substancji aktywnych.
Proces standaryzacji wyciągu roślinnego polega na określeniu zawartości występujących w nim najistotniejszych związków mających efekt fizjologiczny i ujednoliceniu ich zawartości w każdej porcji surowca bądź produktu.
Podstawę dla standaryzacji wyciągów roślinnych stanowią obowiązujące w danym kraju normy farmakopealnych lub normy jakościowe dla danego surowca. Normy te obejmują badania głównych substancji odpowiedzialnych za działanie stosowanego wyciągu. Przy procesie standaryzacji wykonuje się nie tylko badanie na zawartość tych substancji, ale również ocenę czystości surowca.
Ekstrakt standaryzowany daje nam zatem gwarancję jakości otrzymanego preparatu i pewność, że każde jego opakowanie ma taki sam skład i takie samo stężenie składników.
W mnogości dostępnych na rynku suplementów diety, które mają w swoim składzie substancje roślinne, dostępna na opakowaniu informacja o standaryzacji zawartych ekstraktów roślinnych ułatwia wybór produktu o zagwarantowanej skuteczności i pożądanym działaniu. Warto o tym pamiętać, szczególnie przy wyborze preparatów dla najmłodszych.